Мисия
Building a world where youth realize their potential as agents of change social entrepreneurs innovators active citizens
Въздействащата работа изисква силно „защо“. Ние интегрираме нашата визия и теория за промяна във всичко, което правим.
Теория на промяната
Предоставянето на възможности за младежи да превърнат своите таланти и страсти във въздействащи начинания е ключов фактор, когато става въпрос за справяне с решаващи обществени предизвикателства както на ниво местна общност, така и в глобален мащаб. Задълбочените изследвания показват, че на младежите им липсва многостранна подкрепа, за да станат активни граждани и социални иноватори. Най-важните параметри са:
Липса на модели за подражание: Важните модели за подражание, като родители и учители, често не са наясно с възможностите, свързани с предприемачеството и социалните иновации. Тази липса на осведоменост води до малко или никакво насърчаване за предприемачески дейности или дори до негативни социални нагласи, които действат като пречка за започване на такава. (Шлайхер, 2015)
Липса на умения: Институционализираните програми за образование и обучение не са достатъчни за подхранване на предприемачески нагласи и умения. Въпреки някои скорошни подобрения в тази област, те най-вече подготвят студентите за платена работа. (Потър, 2008).
Липса на ресурси: Младите хора обикновено нямат човешки, финансов и социален капитал, необходим за създаване и успешно управление на нов проект или социален бизнес. Освен това е по-малко вероятно те да имат секторен, управленски или предишен бизнес опит в сравнение с по-възрастните хора. Нещо повече, финансовите пазари може да са предубедени да подкрепят младежки бизнеси/проекти, а предприятията, притежавани от младежи, също могат да бъдат изправени пред „дискриминация“ на продуктовите пазари, като клиентите са скептични по отношение на надеждността на техните продукти или услуги. (Шлайхер, 2015)
Липса на мрежи: Младите хора вероятно имат ограничени бизнес мрежи и социален капитал, свързан с бизнеса. Това може да има негативни последици за създаването и управлението на техния бизнес и изграждането на „легитимност“ сред ключовите заинтересовани страни (напр. финансисти, клиенти, доставчици). (Шлайхер, 2015).
Чрез организиране на местни събития и организиране на семинари за социално предприемачество, провеждане на инкубационни програми за подпомагане на валидирането и прототипирането на въздействието и бизнес моделите и подхранването на тази глобална общност от устойчиви социални предприемачи, чиито истории повишават осведомеността за областта, Програмата за социално въздействие адресира всичките 4 измерения и дава възможност на младежите да реализират своя потенциал като агенти на промяна. Успехът на този подход се подчертава от нашите внимателно измерени данни за въздействие.
От създаването си Програмата за социално въздействие се превърща в една от най-големите общности на млади социални предприемачи в света, подкрепяйки 10 000 млади иноватори годишно и насърчавайки над 1000 предприятия от повече от 25 страни в Европа, Африка и Централна Азия.
Области на въздействие
-
Образование
-
Oсъзнатост
Вдъхновявайки младежите с хиляди истории на местни социални предприемачи, ние повишаваме осъзнатостта за социалното предприемачество като възможен път за кариерно развитие и мотив за социална ангажираност.
-
Общност
-
Нашият модел
SIA притежава уникален модел за мащабиране, който е позволил на програмата да достигне до младежи в над 25 държави от 2009 година насам.